Nemôžeme žiť len pre seba;
tisíce vlákien nás púta k tým,
čo ešte žijú, i k tým, čo patria
k minulým i budúcim generáciám. / Violet Georgeová


"škola Človeka" si Vás dovoľuje  pozvať na zážitkový seminár
vedie PaedDr. Zlata Šramová
Semináre sa konajú v soboty, momentálne nie je naplánovaný


DYNAMIKA A PORIADOK SYSTÉMOV


Stavaním systemických konštelácií je možné riešiť problémy vo vzťahoch v rodine, na pracovisku, zdravotné aj iné problémy. Vonkajší pohľad na systém objasňuje postavenie jednotlivca v ňom, ako aj jeho vzťahy k ostatným článkom (osobám) systému. Môžeme postaviť systemické konštelácie, ktoré reprezentujú skupiny osôb, napr. systém rodiny, pracovného kolektívu, záujmovej skupiny a ďalšie. Ale dajú sa postaviť aj konštelácie, ktorých jednotlivé zložky predstavujú symptómy hodnôt, vnútorné obsahy, sny, atď.


Postupným prebudovávaním systému sa nachádza jeho vnútorný poriadok. Jednotlivec i ostatní členovia konštelácie si v nej hľadajú „správne" miesto. Zažitie procesu hľadania správneho miesta v systéme ponúka nový obraz jeho fungovania, vedie ku zmene a následne k riešeniu problémových vzťahov. Nielen ten, kto si stavia vlastný systém, ale aj tí, ktorí stoja v systémoch iných, či ktorí sa „len" pozerajú, majú možnosť vidieť a emočne prežiť malé rituály umožňujúce nastolenie rovnováhy v systéme. Zakladateľom tohto prístupu je nemecký psychoterapeut Bert Hellinger a úspešne ho rozvíjajú jeho žiaci Mathias Varga von Kibéd, I. Sparre a ďalší.


Seminár vedie PaedDr. Zlata Šramová, psychoterapeutka a liečebná pedagogička. V súčasnosti má privátnu klientelu, učí na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a venuje sa práci so staršími a umierajúcimi. Absolvovala výcvik v dynamickej psychoterapii, výcvik procesorientovanej psychoterapie, psychodrámy, NLP. Vedie výcvik systemických konštelácií na Slovensku spolu s Ivanom verným a Pavlom Konečným. Podieľa sa na seminároch systemickej terapie a jej spojení s procesnou prácou, vyučuje kreatívne techniky a je propagátorkou systemickej práce.

 

V súčasnom období neorganizujem žiadne semináre konštelácií, bližšie informácie o konšteláciách so Zlatou Šrámovou získate u Zuzany Bajkaiovej, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 


Pre lepšie postavenie systémov je dôležité si doplniť informácie o vašej pôvodnej rodine – viď prílohu nižšie.

Go to top