Bolo mi cťou pozvať na seminár popredného svetového odborníka Dr. Stephana Marksa na tému, ktorá sa v našich životoch často pohybuje na nevedomej hranici - „Hanba“. A preto, či často práve preto, má obrovský vplyv na naše životy. Dr. Marks je z Nemecka, a prijal moje pozvanie prvý raz s nami na Slovensku i Čechách zdieľať jeho ľudský prístup k tejto náročnej téme. Učí v rámci celej Európy ako dosiahnuť, aby boli ľudské životy dôstojnešími. Jeho knihy sú zatiaľ dostupné iba v nemčine. Tu je textm ktorý som uverejnil v časopise Vitalita:

Neriver-ganges-rishikeshraz sa stáva, že človek prežije väčšiu časť života kým príde na to, čo vlastne chce.  A takmer na staré kolená si spomenieme, že už sme to predsa vedeli, cítili sme prítomnosť toho tajomného aspoň chvíľu, ako deti. Ako nás čosi takmer osudovo niekam ťahalo...

Čínsky symbol jin-jangu alebo akákoľvek jeho varianta z inej kultúry. Ak čítate tento text a nevietjin jange o čom sa vraví, pozrite si pripojený obrázok. Výrazné sú tu veci ako: dve farby, kruhový tvar, všetky tvary sú oblé, otáčavé. Nás teraz zaujíma hlavne dvojica protikladov: čierna a biela. Alebo inak - temné a svetlé. Rovnováha. Jedno bez druhého nieje a každé v sebe obsahuje časť druhého.

Zväčša je cieľom naplnenia ľudského života jedno slovo - naplnenie.

Mám dojem, že sme veľmi málo pozorný k tomu, ako a čo toto naplnenie umožňuje. Tak isto verím, že sú dôvody prečo to tím či iním ľuďom či organizáciám vyhovuje. Poďme sa zaujímať aspoň na chvílu o Dušu, o uduševnenie a láskavosť. O vzťah k sebe, k svojej duši, svojmu životu a tomu čo je vnímané dušou ako veľmi podstatné... o vzťahovanie sa k niekomu alebo niečomu.

(doplnenie článku v krátkej dobe, stránka sa postupne dopĺňa, ďakujem)

Go to top