akupresura krk zo zaduVychádza z učenia čínskej medicíny o prejavoch disharmónie energií vyživujúcich telo i dušu. Je to v určitom zmysle akupunktúra, kde sa ale na miesto ihiel používa pôsobenie prstami a končatinami. Dá sa pracovať i cez oblečenie.

Učenie hovorí o dráhach, kade tečie energia(E) a bodoch na dráhach, kade táto E vteká prípadne vyteká. Tieto body sú najčastejšie miesta na pôsobenie - tlak, hnetenie, vyťahovanie a pod. Môže sa pridať i technika zahrievania týchto bodv, tzv. moxovanie. Body majú svoje charakteristické funkcie a dopad na celý organizmus. Tak sa predpokladá že masér-sprevádzač tieto charakteristiky pozná, ovláda vhodný dotyk a nechá sa viesť i intuíciou. Masáž môže byť občas i bolestivá, no vždy so súhlasom a usmernením od klienta.

Pôvodné účenie hovorí o veľkom TAO, z ktorého vznikla Dualita prejaveného. Dve sily Jin a Jang. Mäkké a tvrdé, mužské a ženské v zmysle prejavu a pomeru tejto kvality energie. Ich vzájomným pôsobením existuje 5 prvkov, každý je vyjadrený konkrétnou emóciou, prislúchajúcou časťou tela, orgánov a i dotykom, hlasom či chuťou. (Voda, Drevo, Oheň, Zem a Kov). Zdravie vnímame napr. ako harmonický pomer týchto elementov v tele i duši. Ako psychické vlastnosti ich používame i v slovníku (" niekto je netvrdlý/necitlivý; zaspatý; nervózny; prežúvajúci alebo žijúci v minulosti")

Elementy a ich pomer sa prejavujú i použitím jednotlivých hmatov masáže. Buď je dotyk pomalý, rýchly, plniaci či vypúšťací ak je v mieste priveľa energie. Poznáme to pod pojmami ako Tlak či Prázdno. Horúco či Chlad. Sucho alebo Vlhko. apod.

Najbežnejší postup akupresúry je uvoľnenie kože a podkožia, tlaková masáž na jednotlivé body a dynamické prebubnovanie. Pracuje sa podľa potreby na celom tele od hlavy až po chodidlá. Masáž môže byť olejová alebo i bez.

Použitieje na akútne i chronické bolesti:
hlavy, svalov; nespavosť; menštručné ťažkosti; mužské problémy, dlhodobá únava organizmu, bolesti zubov a vlastne čokohoľvek. Nenahrádza oficiálnu liečebnú starostlivosť, je to doplnková metóda ako všetky ostatné pôsobenia pre klienta. Účinok je závislý najmä od slobodnej vôle klienta.