Ponukam par bodov ktore ma teraz napadaju k teme „deti a stres“.

Je dolezity vek, o ktorom sa budeme bavit. Ci ide o mimina do 1 roku, deti do 6tich alebo i tinedzerov. V kazdom veku sa pridavaju ine dolezite aspekty, ktore ich formuju vo vychove a vytvaraju postoje k zivotu, Sucasne maju priamy dopad na telesne a psychicke zdrave.

To co maju vsetky spolocne je potreba dotyku, telesneho kontaktu s rodicom. Idealne v postoji, kt mozeme nazvat „bezpodmienecna laska“. Ako rodic skutocne dieta berie a o nom zmysla je prejavene v dotyku a objati. To vytvara bezpecie, pristav, miesto kde sa mozu vyplakat, vypustit hnev, oddychnut si pripadne si potvrdit ze je vsetko v poriadku.

spolocnosti je zvykom znizovat dolezitost potreby dietata konstruktivne vyjadrit nespokojnost a hnev. Nieje to tolerovane a ako rodicia sme k tomu nikdy neboli vedeny. Ak dieta nevie ze rodic ho miluje i ked sa hneva, smuti, je bezradne...bude tuto skutocnu cast seba potlacat a ich telicko a psychika na to niesu stavane. Vtipom je, ze jediny sposob ako  naozaj pocitia, ze su prijimane take ake su, je v dotyku a objati. Male dieta vobec nezaujima rozpravanie o tom, ze ho ma niekto rad, ono to potrebuje citit. Vtedy sa uzemni, zacne vnimat co sa s nim naozaj deje a dokaze to rodicovi povedat a ukazat. Treba si uvedomit, ze dieta prirodzene zije a prechadza medzi svetom snov a tym konsenzualnym (vnimanym zmyslovo zakotvene).

Tvrdim, ze pokial rodicia nemaju navyk konfrontovat sa konstruktivne s vlastnym hnevom, smutkom a nie su k sebe uprimne pravdivy – bude sa im situacia zrkadlit na ich dietati a tom co preziva. Do urciteho veku dieta nerozdeluje, ci to co citi je jeho alebo mamine(rodicov) a preto aktualny stav rodica je i sucastou stavu dietata. Zhruba do veku 6tich rokov sa tieto zazitky a vzirce zapisuju na telesnej bunkovej urovni. Tie robia hlavne dalsie nastavenia postojov v zivote. Instiktivne. Tuto usadenu emociu (ktoru potom vnima ako svetovu skutocnost) inak vnimame v detstve, puberte a inak v dospelosti.

Kraniosakralna biodynamická terapia má potencial vytvarat posilnenie tela i psychiky. Telo je nasim prvym zdrojom, kotvou, bezpecim a tym co je hned po ruke. Ak si v detstve nemame moznost vybudovat donbra vztah k svojmu telu, sme ochudobneny po cely zivot, odpojeny od seba a svojej prirodzenosti a spontannosti. Vedie nas to k tomu byt k sebe nepravdivy, pretoze pravda je neprijemna skutocnost potlacena v tele.

Preto kraniosakralny terapeut, ak chce skutocne robit svoju pracu, musi prejst sam u seba tymto spojenim s telom, zoznamenim sa a vypustenim detskych strachov a naucit sa uvedomovat sa za kazdych okolnosti. Vtedy sa neboji pracovat s klientom ktory je v emocii smutku, hnevu, depresie ci v nejakom transe. A prave trans je jedna skutocnost, do ktorej sa deti casto dostavaju ked su vystavene privelkym emociam, ocakavaniam a tlaku.

Pri kraniosakralnej terapii pre deti je potrebne vytvarat jemnym sposobom navratenie vedomia dietata k jeho telu, dychaniu, hravosti a spontannosti a zvedavosti. Kedze neexistuju ziadne prirucky, ako ma ktore dieta byt, je to spontanny intuitivny proces. S detmi je  to dokonca trochu narocnejsie v tom, ze su  „tekutejsie“, emocnejsie.

Co potrebuju deti vediet a citit? Ze su v poriadku take ake su, ze bude lepsie, ze rodicia su ti co davaju a budu dovtedy kam bude dieta a potrebovat to. Toto sa neda dietatu vysvetlit, to potrebuje mat zazite v tele.

Pomocou „kraniosak.“ sa rozpravame dotykom, ocenujeme a nehodnotime, nemame predstavy ako to je spravne ale nechame sa viest „telom“ dietata. V jemnych alebo i silnych impulzoch ukazuje kde a kam je potrebne posobit. Dotyk vytvara bezpecny pristav, miesto na prijatie seba a zivota v tele. Vtedy sa citime psychicky i fyzicky silny a svet je priatelske miesto na zivot.

A tak dalej...

pozdravom

Marek Bohunicky