japonska pagoda

Vítam Vás na stránkach školy Človeka. Ako názov napovedá, zaoberá sa človekom, životom a tým, ako si tento život čo najviac nastaviť podľa seba. Reálne, v reálnom svete. V skutočnom svete potrebujeme vyvážiť fungovanie s telom, emóciami i myšlienkami. Potrebujeme si i vypočuť, kam nás Duša ťahá a čo tam chce zažiť a nás naučiť. A tak sa potrebujeme dostatočne uvedomiť v tom, čo chceme, ako, prečo. A následne si to i naplniť. S uvoľnenou radosťou a spontánnou tvorivisťou. Vtedy máme pocit že sme na správnom mieste a čase. Že žijeme svoj život.

Činnosti, ktoré ponúka "škola Človeka" sú teda zamerané na spomínané oblasti a vytvorenie osobného komfortu v živote. "škola Človeka" funguje na Slovensku i v Čechách a postupne prichádza i do ostatných krajín. Vo forme seminárov, kurzov a prednášok.

Základná idea na vytvorenie web prišla v roku 2006 ešte ako www.pohyboveterapies.sk a neskôr sa v r. 2011 premenila na stránku "škola Človeka" www.skolacloveka.sk , a aktivít ktoré zastrešuje.

Ak si uvedomíme kritériá, na základe ktorých posudzujeme či sa máme "dobre", "je nám fajn" alebo naozaj ŽIJEME svoj život oduševnene, radostne a k sebe láskavo... prídeme na to že sa tým vlastne nie sme zvyknutý  (ako ľudstvo) zaoberať. Tak isto sa strácajú zo slovníka niektoré slová. Tie, čo popisújú hlboký stav duše, pohnutia, zaujatia a autenticity. Napríklad: oduševnelý človek, rozkoš, slasť, ticho, iskrivosť, zúfalosť... Ako ľudia začíname byť "oukej" a "v pohode". Je ľahké do toho skĺznuť.

A príde mi, že práve tieto hovoria o naplnenom živote človeka, jeho skutočnej vnútornej radosti i smútku. Nikto nás neučil byť k sebe láskavý, zdravo si udržať svoje hranice a byť schopný sa otvorene emočne konfrontovať. I so sebou samým. Nádherná technika "vnútorný kritik, svetlý sen a pozorovateľ" je na také pochopenie veľmi vhodná. Čo by sa stalo, keby sa ľudstvo k sebe naučilo byť vyživujúce, zdieľať reálny priestor vo svojich telách a dotýkať sa dušou inšpirovanou duchom? Naladilo sa na svoju esenciu?

A TOTO bolo hlavným impulzom k vytvoreniu činnosti "školy Človeka". Aby sme prestali byť chodiacimi mŕtvolami, či už emočnými alebo mentálnymi.  Ponuka "školy Človeka" je experimentovať so sebou samým. Zobudiť dušu človeka. Dať jej priestor, aby ukázala čo nás napĺňa a kam vedie naša cesta. Prijať ego, aby sme ho mohli opäť uvoľniť. Láskavo, novým uhlom pohľadu (neničiť starý, iba pridať ďalší), pohybom, ktorý telo nepozná no teší sa naň a duša by tak rada prejavila. Slovom. Skutočne počúvaným a prevnímaným slovom i dotykom. K sebe i k "okoliu". A kdesi na spodku väčšiny našich problémov sú naše vedomé a neuvedomelé pocity hanby. Pomocou nej sa kontaktujeme s tým na čom nám záleží, so svojimi potrebami, s odvahou a zraniteľnosťou. Viac o tejto téme nájdete tu.

Domáca pôda kde pôsobím, je Bratislava.

 

Marek Bohunický


kvapka na zelenom liste