Po 25 rokoch bojových umení, masírovaní, mystiky a vyučovaní som sa vrátil opäť na začiatok svojho príbehu. Radosti, smútku, hneve, prekvapení, radosti. Vďačnosti. Celé mi to dáva zmysel pokiaľ oceňujem a prijímam všetko tak, ako sa život cezo mňa prejavuje. Je to radostné vzrušenie z objavovania všetkého v živote po každý raz ako po prvý raz.

pustny putnik Marek

 

Tu sa chcem poďakovať svojim rodičom a rodine, vďaka ktorým je môj život možný. Priateľstvám,  ktoré robia môj svet krásnym miestom. Fyzickým učiteľom, ktorý ma sprevádzali. V začiatkoch Okinawské karate (ďakujem I. Debreckému). Počas 15tich rokov som sa potom vystvail nin-jutsu, kde ma viedol Ján Maďar a otvorili sa mi staré spomienky a nové súvislosti. Popri cvičeniach bojových umení som postupne praktikoval  doplňujúce metódy: 5 Tibeťanov; Tensegritu (šamanské cvičenia indiánov); rôzne formy čchi-kungu, spontánny tanec a taoistickú tantru. Absolvoval som rôzne kurzy masáží,  mnohé ku mne prišlo i samoučne, reiki, šamanské semináre (Z. Frešová), práce s jednoduchými energetickými manipuláciami, prácu s farbami a symbolmi (Prof. Ignatenko), kineziológiu (O. Banincová), SpR, prácu s Vyšším Ja (P.Kaiser), bol som účastníkom výcviku "Terapia pevným objatím" a absolvujem pravidelne rôzne semináre rodinných konštelácíe (Z. Šramová, W. Nelles, J. Bílý, Janka Vránová). Mám absolvovaný lektorský kurz "Obnovy lásky v rodine" podľa J. Prekopovej; tantrickú školu „Brána červeného draka“, Kraniosakrálnu terapiu metódou hlbokej relaxácie (V. Skácelová) a seminár pre prácu so zvieracími esenciami ( D. Mapel). V roku 2013 som vstúpil do výcviku POP - proces-orientovanej psychoterapie, kde pokračujem individuálnou formou a šamani tejto školy ma ako učitelia i ľudia stále prekvapujú viac a viac.  Mám absolvované tantrické kurzy "De-armouring" u Andrew Barnesa a časť tantrického výcviku Alana Lowena.

Toto samo o sebe nie je dôležité, slúži to na predstavu o okruhu zamerania. Viedol som a vediem kurzy zamerané na masáže, tantru, bojové umenia, pohybové terapie a prežitia v prírode.

Všetky tieto aktivity boli dobré na to, že som si vytvoril veľký herbár cvičení a vystavil sa náležiacim pocitom. To mi umožňuje intuitívne meniť zameranie cvičenia a masáže podľa danosti a potreby klienta/skupiny. Zásadou je ukazovať a učiť to, čo mám prijaté a zapracované a zároveň sa otvárať tomu neznámemu a novému. Pre svoju vlastnú potrebu v súčastnosti naplno praktikujem Proces orientovaný prístup a Pohybové terapie ako voľné formy tai-čchi, ktoré sa mi neodvolateľne odzrkadľujú i v masážnej praxi. Mojím životným mottom sa stalo byť zvedavým, čo najviac autentickým, počúvajúcim, vyživujúcim, a láskavým. To je niečo, čo cítim má zmysel zdielať. A cítim, že sa to budem učiť stále viac až do konca života.

Ešte niečo mi príde dôležité.

Počas praktikovania bojových umení som sa zoznámil so štyrmi Cestami a niečo z nich pochopil - bojovú, liečebnú, tanečnú a tantrickú. Rozhodol som sa vyňať tieto štyri prevedenia a podávať jadro Toho čo Je. Výsledkom je intuitívna forma, kde sa objavujú pohyby ktorými vedie Duch Dušu v Tele. Mojou úlohou a radosťou  je sdieľať svoje skúsenosti a informácie. Som takým istým účastníkom života ako každý iný. Asistovaie a sprevádzanie má z môjho pohľadu úspech iba ako filozofia sdieľania. Klient, priateľ či kolega - všetci máme rovnakú hodnotu. Nikto nieje väčší. Akurát má niekto v danej oblasti viac skúseností a informácií.

ďalšie informácie nájdu záujemcovia na webovej stránke www.pohyboveterapie.sk, ktorá je venovaná Pohybovým terapiám od r. 2006.

Táto webová stránka "škola Človeka" vznikla ako moja chuť podeliť sa o skúsenosti a spoznať ďalších ľudí zaoberajúcich sa podobnou tematikou. Popri súkromnej praxi dotykového a pohybového sprevádzača a lektora prezentujem svoje myšlienky, názory a skúsenosti, a rád by som prispiel k informovanosti. Prosím, aby bol všetok text chápaný ako môj pohľad na vec, veď koniec koncov je to cez môj filter :). Je to proste kúsok väčšej Pravdy. Mne to týmto spôsobom funguje a mám výsledky (pozri referencie). Netvrdím, že je to jediný správny spôsob :). Neustále sa vystavujem ďalším rozširovaniam vedomia a radostí v záujme prúdenia života, ktorému prirodzeným priateľom je i smrť.

Všetkým želám príjemne a konštruktívne strávený čas a láskavé živé dni.

Marek Bohunický