pandoraPosledných 5 rokov si všímam zaujímavý jav. V osobnom živote i keď sprevádzam klientov a skupiny. Začal som si na základe toho hovoriť, že keby mali spolu Pandorina skrinka a Trinásta komnata dieťa, volalo by sa "panva". ...

Asi vás dnes pozývam k čítaniu úvahy do ktorej ma srdce tlačí už pár rokov, ktorá ma šancu stať sa traktátom. Tak mojim pôvodne plánovaným malým článkom vraví jeden kamarát - zase si napísal traktát a nie článok:) Ale tomuto fakt potrebujem dať úvod, jadro a záver, lebo reč je o uctení si svojich darov, tela a hraníc, o prizvaní animálnej sily do srdca, aby sme mali silu a odhodlanie žiť našu pravdu, život a zdravú lásku. Vnímať svoju zraniteľnosť alebo prebrať zodpovednosť za "neohrozenosť". Tak idem na to, zvedavo otvoriť túto pokladnicu telesnej múdrosti. Pozývam vás k príbehu...

Marek Bohunický foto
 
 
 
Vítam Vás pri ďalšom traktáte o tom, ako môžeme pre seba dobre využiť každodenné pocity zraniteľnosti a hanblivosti. Dnes sa budem zaoberať témou, ktorá zvykne byť na úplnom dne tejto studne – a to pomenovanie a nasledovanie toho čo v živote naozaj v hĺbke chceme a potrebujeme. Nemyslím tým ako myšlienku v hlave, ale ako pocit v Tele ktorý nami hýbe ak to dovolíme... Lebo toto vnímam ako koreň vzťahových problémov a bojovaní. Dovoliť si presne, jasne a láskavo pomenovať čo vlastne chceme. Lebo ak si to nedovolíme, necháme či dáme to druhým aj tak vyžrať...

srdcia z rukSom opäť na začiatku ďalšieho dielu o intimite, kde ponúknem svoj názor a fantáziu. Fantáziou to nazývam preto, aby som dal najavo, že si uvedomujem ako je veľa rôznych uhlov pohľadu na tému. A každý je v svojom pohľade pravdivý. Čo je výborné, tak netreba proti žiadnemu bojovať, dokonca s ním ani súhlasiť. Je možné ho vypočuť, nechať sa ním dotknúť a buď niečím zarezonuje alebo nie.  Na začiatok vám ponúkam toto: keď budete čítať, tak ako môžete si dovoľte vnímať text telom, predstavujte si to, otvorte svoje telo a vedomie zážitku. Prečo? Najmä aby ste docielili vojsť si do zmyslového cítenia/zážitku a aby myseľ mohla voľne odpočívať. Hlava sa na chvíľu iba zúčastní tohto výletu. Ako na poriadny výlet si treba so sebou niečo zobrať. Čo by ste si pribalili do batohu?

deti v nás
 
Vítam Vás v ďalšom diely o tom, ako môžeme pre seba dobre využiť pocity hanby. Dnes sa budem zaoberať témou, ktorá zvykne byť na úplnom dne tejto studne – a to pomenovanie a nasledovanie toho čo v živote naozaj v hĺbke chceme.

Osobne Vám navrhujem, čítajte článok postupne, dajte si dostatok času nacítiť / navnímať si ako sa Vás text dotýka, čo cítite. Akékoľvek pocity súhlasu či nesúhlasu, kde na tele to cítite. A hlavne – ako sa Vás to dotýka v kontexte Vášho života. Ak necháte čítať „i svoje telo“, je šanca že Vás Vaša vnútorná múdrosť privedie tam kam Vás život volá. Alebo zistíte, že už tam ste...

fighting man woman

 

Po niekoľkých mesiacoch príspevkov do slovenského časopisu Vitalita o témach intimity a hanby sa teraz k dostávam k téme, ktorá ma na túto Cestu priviedla. A ako prvá mi pomohla sa postaviť za seba, nájsť v sebe silu a bezpečie. Ide o bojové umenie. O umenie ustáť si svoje hranice a potreby. Budem písať o tom, čo pre mňa bojové umenia znamenajú, v čom sú nápomocné a z môjho pohľadu potrebné pre vyvážený, zdravý a vedomý sociálny život. Ako som našiel cestu od tvrdého bojovníka k zraniteľnosti a láskavosti, ktorá je kľúčovou schopnosťou pre žitie radostného a naplneného života. Je to pre mňa i poďakovanie a uctenie si Ducha bojových umení, a učiteľov ktorý ma stále sprevádzajú a vedú životom.

hanba chlap umeleckyZdravím Vás v marcovom vydaní Vitality. Dnes sa vrátim k téme o ktorej som písal v auguste minulého roka – Hanba a zahanbovanie. Dôvodom je ich utajená nevedomá dynamika. Po skúsenostiach z lektorovania seminárov sa mi neustále potvrdzuje, že práve toto býva za partnerskými, zdravotnými i pracovnými problémami ako nejaký duch, čo sa zrazu vynorí. A vzhľadom k tomu, že v stave keď sme zahanbený sme dobre ovládateľný, býva prvým mottom spoločnosti heslo ako: „ Zahanbuj a panuj“, čo je pre mňa dostatočným dôvodom poukázať na tento mechanizmus ovládania, znižovania ľudskej dôstojnosti a sebacítenia.

hanba muz s rukami cez tvarZdravím Vás pri štvrtom diely o Hanbe a jej skrytých daroch. V predchádzajúcich dieloch som písal skôr o tom, čo hanba je, prečo je dôležitá, čo prináša, čo nás stojí keď si ju neuvedomujeme. V tejto časti sa sústredím na to, ako ju vlastne u seba odhaliť a ako s ňou narábať. Budem písať o rôznych signáloch, podľa ktorých ju môžeme spoznať, uvedomiť a pomenovať.

 hanba motív chlapDobrý deň Vám všetkým. V dnešnej časti z cyklu „Hanba ako strážca ľudskej dôstojnosti“ sa budem venovať téme hanby a zraniteľnosti v zmysle významu „vzťahovej kondície“. Čo je pre mňa motiváciou?
Radostné, hravé, intímne a silné vzťahy. Rád by som, keby ste si mohli dovoliť čítať text o niečo viacej telom než hlavou, doslovne ho zažívať cez telo, vnútorné obrazy, chute či vône. Aby text mohol byť pre Vás živý, mohol sa Vás dotknúť a Vy si z neho niečo zobrať do svojho bežného každodenného života. A tak do všetkých typov vzťahov, ktoré žijete, či by ste radi žili...
Takže, čo vnímam pod výrazom „vzťahová kondícia“?

 kostra a muz na pusti

Vítam vás v tretej časti rozprávania o tele, jeho vrstvách a čo pre nás môžu znamenať pre praktický ľudský život. Povedali sme si o koži a osobných hraniciach; svaloch a toku emócií ako citovo aktívnej empatickej prítomnosti v živote. Teraz je na rade tretia vrstva tela – naše kosti. Text som uverejnil v časopise Vitalita.

 Bolo mi cťou pozvať na seminár popredného svetového odborníka Dr. Stephana Marksa na tému, ktorá sa v našich životoch často pohybuje na nevedomej hranici - „Hanba“. A preto, či často práve preto, má obrovský vplyv na naše životy. Dr. Marks je z Nemecka, a prijal moje pozvanie prvý raz s nami na Slovensku i Čechách zdieľať jeho ľudský prístup k tejto náročnej téme. Učí v rámci celej Európy ako dosiahnuť, aby boli ľudské životy dôstojnešími. Jeho knihy sú zatiaľ dostupné iba v nemčine. Tu je textm ktorý som uverejnil v časopise Vitalita:

Go to top