Čínsky symbol jin-jangu alebo akákoľvek jeho varianta z inej kultúry. Ak čítate tento text a nevietjin jange o čom sa vraví, pozrite si pripojený obrázok. Výrazné sú tu veci ako: dve farby, kruhový tvar, všetky tvary sú oblé, otáčavé. Nás teraz zaujíma hlavne dvojica protikladov: čierna a biela. Alebo inak - temné a svetlé. Rovnováha. Jedno bez druhého nieje a každé v sebe obsahuje časť druhého.


Základom zdravého života je rovnováha. Medzi činnosťou a odpočinkom, životom a smrťou. Vo vesmíre sú všetky veci prirodzene v rovnováhe alebo sa do nej prirodzene dostávajú. Jednou z jej vyjadrení je teda i to, že existujú duše. A duše, alebo povedzme i esencie bytostí, sú tiež v rovnováhe. Ak je teraz mánia za takzvanými bytosťami Svetla, je nutné si uvedomiť toto:

Prirodzený strach človeka z neznámeho, z jeho hĺbok a straty kontroly mysle nad jeho životom. Návyk presúvať zodpovednosť na iných a iné než je on sám. Na rodičov, spoločnosť, cirkev a najnovšie obľúbené - detstvo. Čím nevravím že detstvo a minulosť nás neovplyvňujú. To je jasné. No nieje celkom jasné, že v každej chvíli môžme zdvihnúť hlavu, uvedomiť sa v svojom tele koľko máme vlastne rokov a povedať si to nahlas so znením svojho mena. Tam si uvedomíme že je to na nás ako chceme ďalej žiť.
Pre naplnený život, vzťahy a zdravie je pre nás dôležité "volanie duše". Našej duše. Spojenie sa s vlastnou esenciou a existenciou. Odtiaľ čerpáme silu, láskavosť k sebe samému a potom k iným. A zistíme, že láskavosť sa neprejavuje iba smerom k "nejakým" objektom, ľuďom, esenciám. Že nepotrebujeme hľadať vinníkov nášho života, stavu a ...

Ak sú bytosti Svetla, rovnováhou k nim sú i bytosti tzv. Temné. A teraz to dôležité. Je to prirodzené. Temné bytosti sú prirodzené, pretože to temné je jednoducho to nepoznané. Čím väčšia je koncentrácia uvedomenia daného človeka, tým je v ňom viac vedomia, čiže svetla. Posvietil si na svoje témy. Neznamená to teda, že temné = zlé. Je to iba momentálny stav danej bytosti. Bola stvorená z temnej "hmoty" aby bol vesmir v rovnováhe. Inak povedané ani bytosti Svetla nerovná sa dobré. To by bola ilúzia a fantasmagória. Každý máme v sebe niečo temné, schované v tieni a nespoznané :). Symbol jin-jang je symbol. Tým by sa dalo povedať všetko. Ale tu ešte skončiť nesmieme.

Veľa pocitov viny, odmietania sa a pod súvisí i s tým, že sa veľa vraví o smerovaní do Svetla, že len bytosti Svetla sú tie pravé dobré a toto kritérium je nebezpečné. Jednak zaváňa moralizovaním, jednak absolútnym nepochopením vnútornej podstaty veci. A výsledok? Že častokrát ľudia, čo vnímanjú tieto svoje nespoznané a nespracované situácie sa cítia menejcenný, vinný a nevedia byť k sebe láskavý. Toto je chladivý obklad pre čelá a hladiaca ruka pre srdcia. Tma nie je zlá. Tieň chladí a chráni pred prílišným svetlo i našu psychiku. Každý sa mení a posúva podľa toho, ako sám uzná za vhodné.
Je len pochopiteľné, že toto pravidlo - vesmírny zákon - sa prejavuje vo všetkých hierarchiách.

Verím, že toto pomôže trošku vrátiť rovnováhu do zmýšľania o temnom a svetlom. A najmä všetci čo máte "temnú" :) esenciu - nie ste automaticky zlý. Uvedomte sa s tým a usmejte sa na seba. S hrdosťou si povedzte: Je v poriadku že som tak ako práve som, môžem cítiť čo práve cítim a ke%d budem potrebovať, spracujem si čo uznám za vhodné. Som stvorený z lásky a pre lásku a tá cezo mňa prúdi v prirodzenom plynutí.

S láskou   MB